Dijital Takograf

Sayısal veya dijital takograf olarak bilinen cihazlar, karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan bir kontrol cihazıdır. Bu cihazların eski takograflara kıyasla sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca hafızasında tutabilme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda polis tarafından ulaşılmak istendiğinde hatalara ilişkin bilgileri, sistemi kandırmaya yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarını da belleğinde saklar.

Temelde yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve bir bilgi ekranından oluşur. Güvenli bir sensör üzerinden vites kutusuna bağlanır ve hız bilgisini buradan alır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Özellikle yeni model araçlarda dijital takograf bir şekilde arızalanırsa araçta anormallikler görülür.

Sayısal takograf, eski modeller olarak bilinen analog ve elektronik takograflara göre daha akıllı, hata payı daha düşük, oynama ve hile yapma şansı olmayan bir takograf sistemidir. Takograf cihazı, karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için tasarlanmış bir cihazdır.

Dijital takograf cihazı ile aşağıdaki bilgiler kaydedilmektedir.

  • Aracın yol aldığı mesafe
  • Hız bilgisi
  • Sürüş zamanı
  • Çalışma araları, günlük dinlenme süreleri, haftalık tatil

Dijital takograf akıllı kart ile çalışır. Sürücüler ve şirketler özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Kartlar sayesinde kullanıcılar takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve kullanma olanağı sağlar.

Modellerimizi İnceleyin

VDO Dijital Takograf

Stoneridge Dijital Takograf