Takograf Nedir?

Karayolları üzerinde ağır vasıta araçların çalışma sürelerini ve hareketlerini rapor eden bir cihaz olan takograf, ülkemizde uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Takografın asıl üretiliş amacı trafikte mal ve insan taşıyan büyük araçların herhangi bir felakete neden olmamaları içindir. Takograf sayesinde şoförlere yasalarca müsade edilmiş hız sınırlarını aşıp aşmadıkları ve sürüş süreleri kontrol edilebilir.

Takograf cihazının arızalı veya hileli oluşu ağır para cezalarına sebep olabilir. Antalya takograf servisi olarak bu şekilde ceza yiyen bir çok sürücüye şahit olduk. Faal bir ağır vasıta aracın takograf cihazı kesinlikle çalışır ve hilesiz vaziyette olmalıdır.

Takograf cihazları ile oynama yapmak yasal olarak suçtur. Bunu yapan kişiler, sürücüler veya takograf servisleri suç işlemiş sayılır ve çok ağır cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir.

Ülkemizde takograf cihazlarının daha iyi denetim altına alınabilmesi için ağır vasıta araçlara 2012 yılından beri uygulanmaya başlayan takograf muayenesi zorunluluğu gelmiştir. TÜV muayene istasyonlarında zorunlu bir belge olarak istenen bu evrak, takografın arızasız ve hilesiz çalıştığı gösteren bir belgedir.